Jak to u nás probíhá?

Jak probíhá přijetí, co si máte přínést s sebou, jak vypadají pokoje, jak se budete stravovat nebo jaká je doporučená návštěvní doba. Na tyto a další nejčastější dotazy se vám snažíme odpovědět na následujících řádcích. Pokud by vám přece jen v informacích něco chybělo, neváhejte nás kontaktovat na emailu porgyn@fnol.cz nebo telefonním čísle 588 444 160.

• V den přijetí se v objednaném čase dostavte do přízemí budovy C – kartotéka Porodnicko-gynekologické kliniky (připravte si průkaz zdravotní pojišťovny, občanský průkaz a kontakt na nejbližšího příbuzného). Administrativní pracovnice s Vámi sepíše potřebné náležitosti, případně vystaví pracovní neschopnost.
  • Na ambulanci bude následovat příjmové lékařské vyšetření.
  • Personál ambulance vás poté doprovodí na oddělení.
  • Je-li vaším příjmovým dnem neděle či den svátku, dostavte se mezi 12:30 – 13:00 hod. přímo na gynekologickou ambulanci, není-li domluveno jinak.
  • Doklady: průkaz zdravotní pojišťovny, občanský průkaz, průkaz diabetika, těhotenskou průkazku.
  • Vyplněné informované souhlasy.
  • Kompletní předoperační vyšetření (interní, anesteziologické a příp. jiné).
  • Doklad o pracovní neschopnosti (pokud máte vystaven již před hospitalizaci).
  • Kompresivní punčochy (vysoké do třísel) snižující riziko trombózy.
  • Seznam léků, které pravidelně užíváte a léky v originálním balení.
  • Osobní věci: osobní prádlo, župan, noční košile, přezůvky (dobře nazouvatelné, zajišťující jistou a bezpečnou chůzi), toaletní potřeby – mýdlo, šampon, ručníky, žínku, zubní kartáček a pastu.
  • Pomůcky pro kompenzaci handicapu – brýle, čočky, zubní protézu, naslouchadlo, berle, hole, stomické pomůcky.
  • Ponechejte doma šperky a jiné cennosti, odstraňte si piersing a pokud lze, odstraňte si předem umělé nehty.

Po příchodu na oddělení (17, v prvním patře budovy) budete uložená na pokoj a seznámená s domácím řádem. Sestra s Vámi sepíše ošetřovatelskou dokumentaci a následně budete přijatá lékařem, který rozhodne o dalším postupu léčby, předoperační přípravě resp. pooperační péči.
Podrobné informace o průběhu léčby a další péči naleznete v našich edukačních materiálech (klilkněte na odkaz):

• Pokoje jsou obvyklé dvou a třílůžkové s televizí, vlastním sociálním zařízením a možností připojení k wi-fi.
  • Naše klinika má k dispozici tři jednolůžkové nadstandardní pokoje, rezervace je nutná již při objednání k plánovanému výkonu (telefonicky na 585 854 109, nebo osobně na oddělení 17).

• Je-li pacient přijat plánovaně, má nárok na oběd i večeři v den přijetí.
  • Jedná-li se o příjem předem neplánovaný:
    • do 8.00 hodin - má nárok na oběd i večeři
    • do 9.00 hodin - má nárok na večeři
    • při přijetí po 9. hodině - mu bude předložena náhradní strava
  • Pacient, který nemá jiné dietní omezení (dané např. stavem po operaci), má možnost výběru stravy. Více k výběru stravy ZDE.

Doporučená návštěvní doba je následující:

• pondělí - pátek od 15.00 do 17.00 hodin
  • sobota, neděle a svátky i dopoledne od 10.00 do 11.30 hodin

Obvyklá délka hospitalizace po gynekologických operacích je 2 - 6 dnů, záleží na typu operace a stavu pacientky (robotické a velké břišní operace 6 dnů, laparoskopie 2 – 3 dny, malé chirurgické zákroky obvykle druhý den). O propuštění do domácí péče rozhodne váš ošetřujíci lékař.

• Po operaci je důležitá péče o ránu, dbejte na dostatečnou hygienu. Nebojte se na ránu sáhnout, omývejte ji ve sprše vodou a mýdlem za účelem odstránění zbytků zaschlé krve. Ránu nechte dostatečné zaschnout.
  • Zásadní je zvýšená osobní hygiena, upřednostňuje se sprchování po dobu 6 týdnu.
  • Dodržujte pohybový pooperační režim dle doporučení v našem edukačním materiálu (můžete stáhout ZDE).
  • Pokud jste hospitalizovaná a kojíte, můžete mít obvykle miminko mladší 6 týdnů po dobu hospitalizace u sebe. Po dobu, kdy nemůžete pečovat o miminko, bude o něj pečovat personál na novorozeneckém oddělení.
  • Starší kojené děti je možno mít u sebe po předchozí domluvě s personálem.
  • Po malém gynekologickém zákroku budete odvezena zpět na standardní oddělení.
  • Po velké gynekologické operaci je péče zajišťována cestou oddělení Intermediární péče 17A.

Doba hospitalizace na oddělení IMP: je individuální – při nekomplikovaném průběhu jsou pacientky obvykle první pooperační den překládány k další péči na standardní oddělení.

Vybavení pokoje pro pacientky na oddělení IMP: bezplatné wifi připojení, polohovatelné lůžko, vlastní noční stolek, společná TV, každé lůžko disponuje zástěnami pro zachování intimity pro případ návštěvy či nutnosti vyšetření na lůžku, hygienické vložky apod.

Nejčastější otázky:

Co si vzít na odd. IMP s sebou?

• s sebou pouze nejnutnější - hygienické potřeby (kartáček na zuby, pastu, sprchový gel, ručník), papuče, léky, které pravidelně užíváte,
  • na uvážení – mobil (telefonování je možné s ohledem na ostatní pacientky), nabíječka, sluchátka, špunty do uší, pomádu na rty

Kdy budu poprvé vstávat?

• první vertikalizace po operaci probíhá na základě provozní situace oddělení a zdravotního stavu, nejčastěji první pooperační den (ráno po operaci)

Kdy dostanu první jídlo?

• první strava je podávána obvykle první pooperační den - ráno, nerozhodne-li lékař jinak
  • strava je podávána v souladu s dietními požadavky pacientky
    • po dobu lačnění je strava nahrazována infuzní terapií

Je povolena návštěva?

• může být povolena s ohledem na provoz oddělení, na krátkou dobu mezi 14.30 – 17 hod,
  • návštěva je povolena vždy pouze jedné osobě (manžel, nejbližší osoba).